18 kwietnia 2018 roku uczniowie z klas pierwszych I LO, I TE, I TI, ITO (65 uczniów) wraz z opiekunami wyjechali na dwudniową wycieczkę dydaktyczno-integracyjną. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum w Oświęcimiu. Wyjazd miał na celu zapoznanie uczniów z historią obozu, w którym podczas drugiej wojny światowej zginęło wiele milionów ludzi różnych narodowości, a którą do tej pory znali tylko z lekcji.

Aby dostać się na teren obozu, uczniowie musieli przejść przez bramki wykrywające metal, następnie otrzymali słuchawki i podzieli się na trzy grupy i tak przygotowani ruszyli z przewodnikami na teren byłego obozu. Młodzież na własne oczy mogła zobaczyć, jak wyglądało życie więźniów i jakie warunki panowały w obozie. Dla osób, które były tam po raz pierwszy, był to wstrząsający widok i silne przeżycie emocjonalne. Nikt, kto nigdy wcześniej nie był w Oświęcimiu, nie jest w stanie wyobrazić sobie tragedii, która miała tam miejsce.

Nasza wycieczka dzieliła się na dwa etapy: Auschwitz I i Auschwitz II Birkenau. Trwała około trzech godzin. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy m.in. Blok 11, w którym przebywał Maksymilian Kolbe, jak również krematorium czy baraki mieszkalne więźniów. W Oświęcimiu można było zauważyć wielu zagranicznych turystów. Świadczy to o tym, że zbrodnia hitlerowska dotknęła nie tylko Polaków i Żydów, ale także przedstawicieli innych narodów, a pamięć o tragedii ich przodków jest dla nich niezwykle istotna. Po zakończonym zwiedzaniu, w trakcie podróży do Bochni, uczniowie rozmawiali między sobą, że każdy, przynajmniej raz w życiu, powinien odwiedzić obóz Auschwitz-Birkenau i w ten sposób oddać hołd poległym tam osobom. Była to dla uczniów klas pierwszych, ciekawa, lecz bolesna lekcja historii.

Następnie uczniowie udali się do Kopalni soli w Bochni, która jest najstarszą kopalnią soli na ziemiach polskich. Pobyt rozpoczęli zjazdem głównym szybem Campi i zakwaterowaniem w komorze Ważyn. Potem była wyczekana obiadokolacja, po której młodzież ruszyła na zwiedzanie kopalni. Trasa zwiedzania wiodła przez unikalne komory solne i stare wyrobiska. Uczestnicy obejrzeli  między innymi komorę Rabsztyn, gdzie zrekonstruowano krzyż konny, czyli kierat obracany przez cztery konie, kaplicę św. Kingi
z wykutymi w soli ołtarzami oraz figurami świętych, poznali legendę o Św. Kindze i soli. Na trasie zwiedzania z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne oraz film o historii kopalni. Wszyscy byli dość zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i pozytywnie nastawieni do dalszych atrakcji. Bardziej odważni uczniowie próbowali zjechać  zjeżdżalnią na pochylni, którą dawniej transportowano sól z komory Ważyn na poziom August. Ma ona długość 140 metrów, a różnica poziomów wynosi 40 metrów. Dopełnieniem atrakcji była dyskoteka oraz gry i zabawy z piłką na boisku, a także nocleg na głębokości 250 metrów pod ziemią. Nocleg pod ziemią połączył w sobie integrację, edukację oraz okazję do wypoczynku w leczniczym mikroklimacie podziemnych komór solnych.

Następnego dnia po obfitym i bardzo smacznym śniadaniu, uczniowie udali się do Krakowa. Czekając na przewodników, każda klasa pierwsza z wychowawcą ustawiła się do pamiątkowego zdjęcia na tle Wzgórza Wawelskiego.

Około godziny 11.00 rozpoczęło się zwiedzanie z przewodnikiem w dwu grupach. Najpierw Wzgórze Wawelskie. Tam uczniowie podziwiali dziedzińce zamkowe oraz katedrę wawelską, odwiedzili Groby Królewskie oraz kryptę pary prezydenckiej. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli Dzwon Zygmunta. Następnie uczniowie przeszli przez Planty na ulicę Franciszkańską 3, pod okno papieskie, dalej dotarli na Rynek Starego Miasta, zwiedzili Bazylikę Mariacką, która słynie z największego w Europie gotyckiego ołtarza, autorstwa mistrza Wita Stwosza.

Następnie już bardzo zmęczeni i głodni uczestnicy wycieczki udali się na pyszny obiad do krakowskiej restauracji „Bazylia”. Pogoda była przepiękna, więc po obiedzie, był jeszcze czas na spacer uliczkami Krakowa, zakup pamiątek, wspólne zdjęcia. Około godziny 17.00 uczniowie udali się w drogę powrotną do domu. W czasie podróży uczniowie umilali czas sobie, opiekunom i panu kierowcy śpiewaniem piosenek. Humory dopisywały do samego końca, więc wycieczkę można uznać za udaną i już planować kolejną.

Opiekunami młodzieży były Panie: Iwona Strulak, Ewelina Strzelczyk, Wioletta Machałowska, Joanna Kwiatkowska, Luiza Szczurkiewicz.

Tekst: Iwona Strulak

dwudniowa wycieczka klas pierwszych do owicimia bochni krakowa 1 20180424 1975655597

Zapraszamy do galerii